Фәнни-техник өлкәдә предприятиеләрнең кече формаларын үстерүгә ярдәм итү фондына финанс ярдәменең төп программалары

"УМНИК" - инновацион эшчәнлек аша тормышка ашырырга омтылучы яшь галимнәрне ачыклау һәм аларга ярдәм итү буенча илдә бердәнбер массакүләм программа. Югары уку йортлары студентлары һәм аспирантлары, академик һәм тармак фәнни-тикшеренү институтларының яшь галимнәре, инновацион предприятиеләр хезмәткәрләре берничә сайлап алу стадиясен уза, анда фәнни эшләнмәләрне экспертларга тәкъдим итәләр, алар составына фәнни мәктәп вәкилләре дә, бизнесменнар да керә. Программаның җиңүчеләре ике елга 400 мең сумлык грант ала.
 "Стартка УМНИК" - 2010 елда эшли башлаган программа. Ул «УМНИК» программасы буенча эшне уңышлы тәмамлаган һәм «УМНИК» программасында ирешелгән нәтиҗәләргә нигезләнеп үз инновацион бизнесын башлау турында Карар кабул иткән кешеләр өчен каралган. Программаның бурычы – финанслауга шома, җиңел күчүне тәэмин итү.
2004 елда башланган «СТАРТ» программасы финанслауга карый. Программаның актуальлеге күп санлы инновацион проектлар һәм идеяләр барлыкка килү белән аңлатыла, аларның авторлары-Россия яшь галимнәре һәм белгечләре, тизләтелгән фәнни-техник алгарыш һәм эчке һәм халыкара базарларда кискен конкуренция белән бәйле яңа шартларда узган.
Программада ике ел элек төзелгән кече предприятиеләр дә катнаша ала, еллык кереме 300 мең сумга кадәр. Программа өч этаптан тора һәм беренче елда 1 млн.сум, икенче һәм өченче этапта – 2 һәм 3 млн. сум, шул ук вакытта компания шәхси инвесторны җәлеп итәргә яки үз акчаларын салырга тиеш.
«Үсеш» программасы 1994 елдан бирле эшли һәм Россия икътисады үсешенең өстенлекле инновацион юнәлешләре, шул исәптән энергияне сак тоту, мәгълүмати технологияләр, медицина техникасы һәм фармацевтика буенча проектларны гамәлгә ашыручы кече предприятиеләргә ярдәм итүгә юнәлдерелгән.
"Интернационализация"программасы-халыкара базарларда Россиянең кече инновацион бизнесының конкуренциягә сәләтен арттыруга юнәлдерелгән чаралар комплексы. Россия һәм чит ил оешмалары тарафыннан ике яклы һәм күпьяклы инновацион проектларны финанслауны гына түгел, белем бирү программаларын да, Россия компанияләренең Европа бизнес һәм инновацион челтәрләрендә катнашуын да үз эченә ала.
«Интернационализация» программасының төп өстенлеге – Россия һәм чит ил кече инновацион предприятиеләренең үзара файдалы тигез хокуклы хезмәттәшлеге, проектларга халыкара экспертиза үткәрү.
Программа шулай ук Россия Федерациясеннән чималсыз экспорт өлешен арттыру максатында экспортка юнәлдерелгән продукция компанияләренә ярдәм итүне дә үз эченә ала.

Соңгы яңарту: 2022 елның 6 сентябре, 13:26