Татарстанда «ТатПатент» платформасын тәкъдир иттеләр

2020 елның 17 июне, чәршәмбе

Бүген Эшкуар йортында Икътисад министрлыгы һәм Татарстанның Фәнни-техник мәгълүмат үзәге тарафыннан эшләнгән «ТатПатент» платформасы тәкъдир ителде. Проект республика инноваторларына һәм бизнесменнарына инновацияле чишелешләр һәм перспективалы проектлар булдыруда һәм аларны эшләтеп җибәрүдә һәрьяклап ярдәм итүгә юнәлдерелгән.

Чарада катнашучыларга сәламләү сүзе белән ТР икътисад министры урынбасары Индира Киреева мөрәҗәгать итте.

Ул билгеләп үткәнчә, «ТатПатент» платформасы уйлап табучыларга һәм инноваторларга, шулай ук эре һәм кече бизнеска инновацияле чишелешләр һәм перспектив проектлар булдыруда һәм аларны эшләтеп җибәрүдә ярдәм итәргә тиеш.

«ТатПатент» проекты 2018 елда башланып китте, бу чорда Татарстанның Фәнни-тикшеренү институты үзәге белгечләре тарафыннан автоматлаштырылган мәгълүмати-аналитик системаны эшләү һәм алып бару чараларының 1 этабы гамәлгә ашырылды. Бу этапта Система интеллектуаль милек объектлары һәм аларның авторлары, фәнни-техник һәм патент мәгълүматының мәгълүмати ресурслары, мәгълүматлар алмашу һәм тиешле экспертиза һәм аналитика үткәрү мөмкинлеге булган республиканың инновацияле проектлары турындагы мәгълүматны үз эченә алды», – дип билгеләп үтте ТР икътисад министры урынбасары.

Агымдагы елда «ТатПатент» модернизацияләнгән һәм хәзер республика икътисадының реаль секторы өчен глобаль сервис булып тора. Платформа түбәндәге бүлекләрдән тора:

• проект офисы, анда һәр инноваторлар командасы уникаль чишелешләрне генерацияләргә, инновацияле идеяләрне грантлар алу, уңышлы гамәлгә кертү һәм беренче сату стадиясенә җиткереп, тулысынча гамәлгә ашыруга өйрәнә алачак;
  • Фәнни-техник өлкәдә предприятиеләрнең кече формаларын үстерүгә ярдәм итү фондыннан (Инновацияләргә ярдәм фонды) грант алу өчен гаризалар тапшыру сервисы;
  • бизнес өчен республика һәм федераль ярдәмнең барлык актуаль чаралары, шул исәптән COVID-19 коронавирус инфекциясе пандемиясенә бәйле рәвештә, мәгълүмат;
  • патент офисы һәм интеллектуаль милек буенча эшкуарлар, уйлап табучылар һәм фәнни җәмәгатьчелек бурычларын хәл итү өчен бердәм сервис;
  • интеллектуаль милек объектларын теркәү буенча консалтинг;
  • дәүләт хакимияте органнары һәм ведомстволары белән нәтиҗәле диалог мәйданчыгы.

Индира Киреева инноваторларны платформада тәкъдим ителәчәк барлык мөмкинлекләрдән файдаланырга чакырды.