Роман Әмирханов рәсми статистика мәгълүматларыннан һәм ресурсларыннан файдалану турында сөйләде

2021 елның 30 ноябре, сишәмбе

Рәсми статистиканың мәгълүмат ресурслары республика буенча да, муниципаль берәмлекләр буенча да макроикътисадый күрсәткечләрнең фараз күрсәткечләрен төзү өчен нигез булып тора. Бу хакта бүген Татарстан Республикасы икътисад министры урынбасары – Социаль-икътисадый мониторинг департаменты башлыгы Роман Әмирханов республика Министрлар Кабинетында узган брифингта хәбәр итте.

Брифинг республика статистика органнарының мәгълүмат ресурсларын формалаштыру һәм файдалануга багышланган иде, шуларның берсе Татарстан Икътисад министрлыгы структурасына керә торган Социаль-икътисадый мониторинг департаменты булып тора.

Социаль-икътисадый мониторинг департаменты Татарстан Республикасында да, шулай ук аның муниципаль берәмлекләрендә дә тулаем алганда Икътисад министрлыгы һәм башка хакимият органнары туплаган мәгълүматлардан файдалану өчен барган процессларны һәм күренешләрне характерлаучы мәгълүматлар базасын формалаштыру өчен җавап бирә. Шул ук вакытта Икътисад министрлыгының Татарстан белән мәгълүмати хезмәттәшлек буенча күпьеллык тәҗрибәсе дә бар.

Социаль-икътисадый мониторинг нәтиҗәләре буенча рәсми статистика нигезендә Икътисад министрлыгы тарафыннан ел саен «мәшгульлек, хезмәт һәм хезмәт хакы», «эшкуарлык», «сәнәгать җитештерүе», «төбәк счетлары», «сәүдә һәм кулланучылар базары», «халыкның тормыш дәрәҗәсе» кебек юнәлешләр буенча мәгълүмати материаллар эшләнә.

Роман Әмирханов шулай ук муниципаль берәмлекләр буенча Министрлык тулаем территориаль продукт, хезмәт ресурслары балансы, хезмәткәрләрнең уртача исемлек саны һәм уртача айлык хезмәт хакы, үз көчләре белән башкарылган үзебездә җитештерелгән товарлар, эшләр һәм хезмәт күрсәтүләр күләме, акчалата керемнәре минималь кулланучылар бюджетыннан югарырак һәм яшәү минимумыннан түбәнрәк булган халык саны, төп капиталга инвестицияләр, кече һәм микропредприятиеләр эшчәнлегенең кайбер күрсәткечләре кебек күрсәткечләргә исәп тота, дип ассызыклады.

Хакимият органнарына мәгълүмат бирү өчен материаллар «Ачык Татарстан» мәгълүмат порталында һәм электрон документ әйләнешенең «Мәгълүмат статистикасы ресурсы» системасында урнаштырыла, моннан тыш, муниципаль берәмлекләр киселешендә мәгълүмат Татарстан Республикасы Президенты, республика һәм ведомство чаралары катнашында атналык ВКС, муниципаль берәмлекләр башлыклары докладларын әзерләгәндә дә кулланыла.

Шулай ук рәсми статистиканың мәгълүмат ресурслары республика буенча да, муниципаль берәмлекләр буенча да макроикътисадый күрсәткечләрнең фараз күрсәткечләрен төзү өчен нигез булып тора, баланс комиссияләрен уздырганда кулланыла.

«Шулай итеп, хуҗалык итүче субъектлар, индустриаль һәм сәнәгать парклары үсешенең мониторинг эшчәнлегеннән, башкарма хакимият органнары һәм җирле үзидарә органнары эшчәнлегенең нәтиҗәлелегеннән тыш, безнең алда яңа бурычлар һәм яңа тикшеренү юнәлешләре тора. Алда торган бурычларны гамәлгә ашыру өчен ышанычлы мәгълүмат статистикасы ресурсларына ихтыяҗ булуы бәхәссез», – дип нәтиҗә ясады Роман Әмирханов.