Татарстан Республикасы Вице-премьеры Мидхәт Шаһиәхмәтов Саба муниципаль районында булды

2021 елның 23 сентябре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов Саба муниципаль районында эш сәфәрендә булды. Анда ул «Саба» сәнәгать паркын карады, предприятиеләр эшчәнлеге белән танышты һәм бизнес вәкилләре белән очрашты. Аны муниципаль район башлыгы Рәис Миңнеханов озатып йөрде.

Килеп җитү белән Мидхәт Шаһиәхмәтов «ПМК» ҖЧҖ – роботлаштырылган сөт җитештерү предприятиесе эшчәнлеге белән танышты. Предприятие җитәкчесе белән сөт комплексын үстерү перспективалары турында сөйләштеләр. Аннан соң министр май һәм терлек майлары җитештерү белән шөгыльләнә торган «Мингер Агро» ҖЧҖ булды. Биредә предприятиенең үсеш нокталары турында фикер алыштылар. Хәзерге вакытта компания тарафыннан 25 эш урыны булдырылган. 2020 елда керем 299,6 млн. сум тәшкил иткән. Ул шулай ук «Биектау сөт комбинаты» ҖЧҖ булды, анда компаниянең үсеш резервлары турында сөйләштеләр.

Алга таба ТР икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов «Саба» индустриаль паркын карады, ул «Кече һәм урта эшкуарлык һәм шәхси эшкуарлык инициативасына ярдәм» илкүләм проектын гамәлгә ашыру кысаларында Россия Федерациясе Икътисадый үсеш министрлыгы һәм Татарстан Республикасы җитәкчелеге ярдәме белән төзелгән. Очрашу кысаларында ул сәнәгать резидентларының җитештерү мәйданчыкларын карады. Татарстан Республикасы икътисад министры «BHB system» (вентиляция һәм кондиционер җайланмалары җитештерү), «Цинк Саба» ҖЧҖ (металлдан цинклы әйберләр җитештерү), «Сабатехмаш» ҖЧҖ (үзебез һәм чит ил авыл хуҗалыгы техникасы өчен импортны алыштыру кысаларында детальләр, төеннәр  җитештерү), «ЗЗ Беттер» ҖЧҖ (каты эретмәле кендекләр җитештерү), шулай ук төзелеп килүче «Саба» ҖЧҖ орлык үзәге эшчәнлеге белән танышты. Икътисад министрлыгы башлыгы резидентларга алар сизелерлек салым преференцияләренә исәп тота алачак сәнәгать паркларын үстерүнең яңа концепциясе турында сөйләде.

Соңыннан Мидхәт Шаһиәхмәтов Саба муниципаль районы эшкуарлары белән очрашу үткәрде, аның барышында муниципалитет икътисады үсешенең төп мәсьәләләрен билгеләде. Доклад белән Татарстан Республикасы Эшкуарлыкка ярдәм фонды генераль директоры урынбасары – «Минем бизнес» үзәге җитәкчесе Линара Борһанова һәм Татарстан Республикасы Гарантия фонды директоры урынбасары Рәсим Усманов чыгыш ясады. Алар ТР Икътисад министрлыгы аша алырга мөмкин булган ярдәм чаралары турында сөйләде. Әңгәмә барышында аномаль эссе җәй аркасында зыян күргән авыл хуҗалыгы җитештерүчеләренә ярдәм итү темасын да кузгаттылар. Икътисад министры билгеләп үткәнчә, гадәттән тыш хәл режимы бетүгә карамастан, «корылык» ташламалы микрозаймы ел ахырына кадәр биреләчәк.

Утырыш барышында шулай ук маркетплейслар турында да фикер алыштылар. Мидхәт Шаһиәхмәтов җитештерелә торган продукцияне сату каналларын киңәйтү өчен электрон мәйданчыклардан активрак файдаланырга өндәде.

Министр билгеләп үткәнчә, очрашуның төп максаты – эшкуарлардан ярдәм чаралары буенча кире элемтә алу, кече һәм урта бизнес вәкилләренең реаль ихтыяҗларын исәпкә алып, аларга төзәтмәләр кертеләчәк. Хакимият һәм бизнес арасындагы сөйләшү нәтиҗәле булды, эшкуарлар актуаль сорауларга квалификацияле җаваплар алды.