Төбәктә яшәүче 100дән артык хатын-кыз ТР Икътисад министрлыгыннан «Хатын-кыз эшкуарлыгы» программасы буенча бизнес нигезләренә өйрәнде

2021 елның 6 декабре, дүшәмбе

2021 елның 23 октябреннән 4 декабренә кадәр Татарстан Республикасы территориясендә үз бизнесын булдыру өчен «Хатын-кызлар эшкуарлыгы» белем бирү программасы гамәлгә ашырылды. 7 атна дәвамында катнашучылар онлайн һәм офлайн-форматта авторлык проектларын тормышка ашыру максатында гамәлдәге экспертлар һәм хатын-кызлар аша – идеядән алып гамәлдәге бизнеска кадәр белем алдылар.

Остазлар сыйфатында 17 тәҗрибәле эшкуар – Юлия Ершова, «Ковка» металл эшләнмәләр җитештерү җитәкчесе; Ирина Купряхина,«ИРЭН тегү остаханәсе» ҖЧҖ нигез салучы; Татьяна Никонова, «Ваня Гог» бию һәм йога гаилә студияләре челтәрен оештыручы һәм аның җитәкчесе һ.б. чыгыш ясады.

Уку тәмамлангач, өйрәнүләрне узучылар эшкуарлык нигезләре буенча программа үтү турында дәүләт үрнәгендәге дипломнар алды һәм  эксперт комиссиясе каршындагы йомгаклау чарасында иң яхшы проектларны тәкъдим итте. Чыгарылыш бизнес-яклауның җиңүчесе шикәрсез, сөтсез һәм глютенсыз «Premium» шоколадын җитештерүгә нигез салучы Эльвина Фонакова булды, икенче урында коену киемнәре кибете хуҗасы Анжела Васильева, лидерлар өчлеген интернет-маркетолог Светлана Федулова (Герман) япты.

Уку барышында катнашучылар бизнес-идеяләрне эзләү һәм бәяләү технологияләрен, маркетинг нигезләрен, персонал белән эшләү системасын өйрәнделәр, икътисадый бизнес-модель эшләделәр, алга этәрү стратегиясен әзерләп, идеяләрне гамәлдәге проектларга төшендерделәр. 20 кеше курс вакытында ук нульдән башлап бизнесларын ачты.

Программа «Кече һәм урта эшкуарлык һәм шәхси эшкуарлык инициативасына ярдәм» илкүләм проекты һәм «Эшкуарлыкны популярлаштыру» региональ проекты кысаларында Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы ярдәмендә Татарстан Республикасы Эшкуарлыкка ярдәм фонды тарафыннан гамәлгә ашырылды.