«Иннополис» МИЗ резидентлары Россиянең эре сәнәгать предприятиеләре өчен инновацион проектлар тәкъдим иттеләр

2023 елның 12 октябре, пәнҗешәмбе

Татарстанда «Иннополис» МИЗ инновацияләр һәм җитештерүчәнлек атналыгы уза, аның кысаларында Россиянең 40тан артык алдынгы сәнәгать компаниясенә сәнәгать предприятиеләре өчен инновацион чишелешләр тәкъдим ителде, шул исәптән «Иннополис» МИЗ резидентлары тарафыннан эшләнгәннәре дә.

Мәсәлән, «Мираи Вижн» ҖЧҖ – MVISION – җитештерү процессларын автоматлаштыру һәм сыйфатны контрольдә тоту өчен робототехника һәм ясалма интеллект тоташуындагы сәнәгать чишелешләре;  «Ондер Грид» ҖЧҖ – Carbon Zero – парник газлары чыгаруны исәпләүне автоматлаштыру;  «Чистая энергия» ҖЧҖ – BIMAR SYSTEM – компьютер күзлеге алгоритмнарына нигезләнгән цифрлы монтаж маркировкасы системасы, ул дөньяның теләсә кайсы ноктасыннан һәм башка эшләнмәләрне проектлауны, җитештерүне, складлауны, логистиканы һәм монтажлауны автомат рәвештә контрольдә тотарга мөмкинлек бирә.

Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы махсус икътисадый зоналар проектларын, шул исәптән инновацияләр һәм җитештерүчәнлек атнасында күргәзмә экспозициясендә тәкъдим ителгән цифрлы чишелешләрне гомуми координацияли, ярдәм күрсәтә.

Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы карамагындагы Татарстан Республикасы Эшкуарлыкка ярдәм фонды эшкуарларга һәм махсус зоналар резидентларына грант ярдәме формасында инновацияләргә ярдәм итү фонды программаларында катнашуда ярдәм итә, шуның ярдәмендә предприятиеләр проектларны тиз тормышка ашыру өчен өстәмә финанс ярдәме чараларын алалар. Шулай ук махсус икътисадый зоналарда яшәүчеләргә салым ташламалары да бирелә.