Наталья Кондратова: Татарстанда эшкуарлар саны артты

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе

Кече һәм урта бизнеска Татарстан Республикасының тулай төбәк продуктының дүрттән бер өлеше, шулай ук төбәк икътисадында эшләүчеләрнең 41 проценттан артыгы туры килә. Татарстан Республикасы икътисад министрының беренче урынбасары – Эшкуарлыкны үстерү департаменты директоры Наталья Кондратова  «Татар-информ» мәгълүмат агентлыгына биргән әңгәмәсендә кече һәм урта бизнес өчен 2023 ел нәтиҗәләре, федераль һәм республика ярдәме чаралары, КУЭ һәм эре бизнес кооперациясе һәм 2024 елга яңа чакырулар турындасөйләде.

2023 ел нәтиҗәләре буенча эшкуарлар саны узган ел белән чагыштырганда 4,3%ка арткан һәм 172,5 мең кече һәм урта бизнес субъекты тәшкил иткән. КУЭ эшләүчеләр саны 14%ка артып, 875 меңнән артып китә. Бу республика икътисадында эшләүчеләрнең гомуми санының 41 проценты. Шул ук вакытта үзмәшгульләр саны 30,7%ка артып, 306 меңнән артып китә. КУЭ сегментының керемнәре һәм әйләнешләре, шулай ук салым керемнәре тотрыклы үсә. КУЭ тулаем төбәк продуктына керткән өлеше 25% тәшкил итә.

Икътисадый һәм технологик суверенитетны тәэмин итү бурычлары шартларында кече бизнес структурасы эчке ихтыяҗны һәм импортны алмаштыруны канәгатьләндерә алырлык диверсификацияләнгәнрәк булырга тиеш.

КУЭ структурасында 38% сәүдә, 10% төзелеш, 10% логистика, 7% артыгы – эшкәртү производствосына, шулай ук 7% артыгы фәнни һәм техник эшчәнлеккә туры килә. Шул ук вакытта узган ел белән чагыштырганда фәнни һәм техник эшчәнлек 5 процентка, эшкәртү производствосы 4 процентка арткан, моннан тыш, кунакханә бизнесы 11 процентка һәм IT 6,4 процентка үсеш белән югары темплар күрсәткән.

Чикләүләр дәвам итүгә һәм санкцияләр басымына карамастан, республика предприятиеләре һәм оешмалары күп кенә чакыруларны юкка чыгара алды. Мәсәлән, логистиканы һәм сату базарларын үзгәртеп кору, инвестиция активлыгын һәм җитештерүне саклау мөмкин булды.

КУЭ үстерү өчен хезмәт ресурслары кытлыгына бәйле җитештерүчәнлек үсешен тәэмин итү, инвестиция активлыгын саклау һәм югары процент ставкалары һәм искергән җиһазлар белән бәйле җитештерүне масштаблау, яңа сату базарларын эзләү һәм эре предприятиеләр белән кооперация төзү кирәк.

Кече һәм урта бизнес дәүләт һәм республика ярдәменә өмет итә ала. Төп ярдәм чарасы – финанс. Илебез Президенты  Владимир Путин тарафыннан башлап җибәрелгән «Кече һәм урта эшкуарлык» илкүләм проекты кысаларында гамәлгә ашырыла торган финанс һәм финанс булмаган ярдәм чараларының киң җыелмасы бар.